sobota, 28 września 2013

Bigos z podgrzybkami po staropolsku!

Chodził za mną od kilku tygodni bigos, chodził, chodził, aż wychodził :) Zgodnie z zasadą, że bigos zaczyna się robić trzy dni wcześniej, zatem już dwa dni temu zaczęłam dusić kapustę biała i kiszoną z ziołami, mięsem, grzybami. W konsekwencji jest pyszny bigos! A do niego można wykorzystać zamrożone pieczenie (i już szuflada wolna w zamrażalniku). A jak pachnie lasem..







1 kg kapusty kiszonej

1 kg kapusty białej

2 cebule

1 pęto kiełbasy jałowcowej,

karkówka pieczone/schab pieczony

grzyby suszone

1 marchewka

1 łyżka masła (do zeszklenia cebuli)

listki laurowe

majeranek

ziele angielskie

pieprz ziołowy

rozmaryn świeży

sól do smaku

2 łyżki koncentratu pomidorowego  - lubię marki PUDLISZKI (nada smak i ładny kolor)

opcjonalnie: 10 śliwek suszonych (śliwki nadadzą słodkiego smaku, ja raz dodaję innym razem nie), 2/3 szklanki czerwonego wina



Grzyby namaczamy w wodzie, jeśli śliwki dodajemy to też namaczamy je w oddzielnym rondlu. Kapustę białą kroimy, sparzamy gorącą wodą, odciskamy i wrzucamy do dużego teflonowego lub stalowego garnka. Kapustę kiszoną przelewamy letnią wodą, aby straciła trochę kwasu i wrzucamy do garnka z kapustą, mieszamy, wlewamy do garnka 1 szklankę wody. Dusimy kapustę razem, mieszając. Cebulę kroimy w kostkę lub w piórka i podsmażamy na maśle, aż się zeszkli. Potem cebulę wrzucamy do kapusty, mięso kroimy na kawałki jak i kiełbasę (można w plasterki, można wrzucić w kawałku). Marchewkę kroimy w talarki, przekrajamy na pół i dorzucamy do garnka. Potem dodajemy zioła i przyprawy, przecier pomidorowy, wino,  część grzybów kroimy w paski, w części zostawiamy całe kapelusze i wrzucamy do kapusty, wlewamy wodę od grzybów do kapusty, i śliwki z wodą (jeśli dodajemy). Dusimy przez trzy dni, mieszając, solimy na końcu kiedy już bigos „złapie aromat” wszystkich składników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...