czwartek, 10 października 2013

Ruiny w Jałówce - magiczne miejsce Podlasia :)

   Malownicze, gotyckie ruiny kościoła św.Antoniego w Jałówce pierwszy raz wypatrzyłam w portfolio naszego ślubnego fotografa, który przed kilkoma laty, uwieczniał na fotografiach nasz ślub oraz plenerową sesję ślubną. Strzeliste łuki naw kościoła porastają obecnie polne kwiaty, krzewy. Piękne okna w gotyckim stylu, czerwona cegła doskonale kontrastują z zielenią roślinności, sam kościół okalają stare drzewa, przepuszczające ciekawe światło dla interesujących zdjęć. Nawet amator-fotograf może pobawić się światłem, cieniem, barwami w tak ekscytującym miejscu... Nic dziwnego, że pary młode upodobały sobie taki ciekawy zakątek do uwiecznienia niezwykłych chwil.
    Panny młode w białych sukniach oparte o mury wzbijających się w niebo ruin zburzonej świątyni, gdzieniegdzie fragmenty murów porośnięte trawa – zdjęcia prezentowały się magicznie, panny młode jak zawsze pięknie z rozwianymi welonami.
    Wprawdzie akurat do tego miejsca nie dotarliśmy – zwyciężyły równie romantyczne kładki na Narwi ze swoimi pięknymi odcieniami. Ale pamiętaliśmy o intrygujących ruinach kościoła w Jałówce nieopodal samej granicy białoruskiej, na terenie gminy Michałowo w podlaskim.

Krzta historii:
Kościół św Antoniego w Jałówce zbudował ksiądz Józef Kartanowicz, który objął tę parafię w 1910 roku.    
       Świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim, a w ruinach zachowały się charakterystyczne dla tego stylu strzeliste okna zakończone ostrym łukiem.
Losy kościoła w Jałówce od początku przebiegały burzliwie, bo najpierw w czasie zaborów władze carskie odebrały mieszkańcom świątynię, później próbowali ją przerobić na cerkiew, poddając katolików represjom, następnie zwrócony katolikom po I wojnie światowej w 1919 roku kościół został zburzony przez wycofujące się wojska niemieckie w 1944 roku. Nigdy nie podjęto prób odbudowy gotyckiej świątyni, ponieważ w miejscowości wcześniej została wybudowana nowsza świątynia.
       Ruiny kościoła św. Antoniego stoją do dziś, a co roku w dzień świętego Antoniego odprawiana jest tam msza odpustowa. W 2000 roku ks. Ryszard Puciłowski wybudował tam zadaszony ołtarz polowy, który służy odprawianiu jedynej mszy w roku w ruinach kościoła.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...